Hoppa till huvudinnehållet Hoppa till sidfoten

Vad gäller kring arbetsgivaravgifter, preliminärskatt m.m?

Har du anställda ska du registrera dig som arbetsgivare hos Skatteverket. Arbetsgivaravgifter och den preliminärskatt du drar från de anställdas bruttolön ska du redovisa i en skattedeklaration som lämnas till Skatteverket varje månad. Du ska också lämna en preliminär inkomstuppgift till Skatteverket. Med ledning av den kan Skatteverket utfärda en s k F-skattsedel med ett belopp du ska betala varje månad.

Källa: BFN

Vi hjälper dig med ditt bolag


  • Effektiv bolagsstart utan krångel med LAGERBOLAG
    Starta med lagerbolag – snabbt och korrekt. Våra erfarna rådgivare ser till att allt görs rätt från start till mål.
  • Skräddarsydda lösningar för dina BOLAGSRÄTTSFRÅGOR.
    Vi hanterar alla formella frågor som exempelvis ägarförändringar, omstruktureringar och bolagsanpassningar så att du kan fokusera på din affärsverksamhet.
  • Smidig och säker avveckling  med SNABBAVVECKLING.
    När du väljer att avsluta ditt bolag tar vi hand om hela processen – du kan känna dig helt säker på att allt hanteras på rätt sätt.

Har du en bolagsfråga? Kontakta oss!

Vill du hellre ringa? 023 - 79 23 00

Genom att skicka in dina uppgifter samtycker du till vår Integritetspolicy

Ledande inom bolagsfrågor och lagerbolag

Med vår kompetens och erfarenhet kan du känna dig trygg!